BİLDİRİM

Kanguru Matematik

Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli “Kangourou Sans Frontieres” Derneğine bağlı olarak 80’den fazla ülkede uygulanan bir Matematik yarışmasıdır. Özellikle yaratıcı ve günlük hayattan seçilen problemler ile öğrencilerin matematiğe olan ilgisinin artırılması ve matematik becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akademisyen ve matematikçiler bulunuyor.  Kanguru Matematik Sınavı uygulandığı ülkelerde genellikle Üniversiteler, Matematik Dernekleri, akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından organize ediliyor.

Türkiye’de Kanguru Matematik Sınavı 7 yıldır MEB Onayıyla yine farklı üniversitelerden ve okullardan akademisyen ve öğretmenler tarafından organize ediliyor.

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Her sene Kanguru Matematik Kırıkkale Sınav Merkezi olan okulumuz, kendi okul öğrencilerimizin katılımıyla da birçok başarı elde etmektedir. Bireysel olarak da kayıt alan sınav sistemine, sınava katılım sağlamak isteyen öğrencilerimizin kayıtları okulumuz tarafından gerçekleştirilmektedir.